Ból stawów

Ból stawów  jest często występującym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

[toc]Bóle stawów to powszechne zjawisko nie tylko wśród osób starszych, ale nawet u dzieci. Występują w wyniku chorób, zwyrodnień, reumatyzmu, ale często są też spowodowane przeciążeniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Niejednokrotnie ból w okolicy stawów może także być zwiastunem choroby – grypy, wirusa czy przeziębienia. Nie należy więc go lekceważyć i gdy tylko wystąpią symptomy, należy reagować. Warto też pamiętać, że dolegliwościom można zapobiegać – profilaktyka w postaci suplementów na stawy, odpowiedniej diety i ćwiczeń, wskazana jest u osób w każdym wieku. Dowiedz się więcej na temat bóli reumatycznych oraz bolących stawów.

Ból biodra ćwiczenia

Jak zdiagnozować bolące stawy?

Czasem wydaje się nam, że coś łamie nas w kościach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najczęściej wcale nie jest to ból kości, lecz nieprzyjemny ból reumatyczny bądź ból mięśni albo stawu (więcej o bólu mięśni przeczytasz w moim artykule – https://bol-stawow.pl/bole-miesni-rak-i-nog/). Jak więc rozpoznać i po jakie środki sięgnąć, by je wyeliminować?

Bolący staw może być spowodowany urazem albo zwiastunem choroby. Mamy z nim do czynienia, gdy doskwierają nam boleści zlokalizowane w obrębie stawów, a także otaczających go struktur – np. więzadeł, ścięgna czy kaletki maziowej. Nierzadko towarzyszy temu obrzęk, zaczerwienienie, uczucie ciepła w okolicy tego miejsca, a także ograniczenie ruchomości stawu. Symptomem tego uczucia może być problem z rozruszaniem się przez dłuższy czas (szczególnie o poranku), a także ogólne objawy w postaci zmęczenia albo gorączki. Kiedy ból jest do zniesienia – nie powoduje zaburzeń codziennego funkcjonowania, bezsenności itp., warto stosować różnego rodzaju żele przeciwbólowe czy maści, które złagodzą dolegliwość i zahamują rozwój stanu zapalnego (przeczytaj mój ranking żeli i maści na ból stawów i mięśni – https://bol-stawow.pl/masc-na-bol-stawow-i-miesni/). Jeśli jednak ból jest ogromny, a co gorsza nie ustępuje przez kilka dni – należy zgłosić się do specjalisty. W takiej sytuacji bolący staw powinien obejrzeć lekarz i ewentualnie skierować na dalszą diagnostykę lub przepisać lek na stawy.

Flexidium 400 cena

Polecane przez nas suplementy na stawyFlexidium 400

Tabletki na stawy, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej, wzmocnienie stawów i odciążenie ich. Dedykowany jest zarówno osobom starszym, jak i młodym, aktywnym fizycznie.

Bóle mięśni to częsty towarzysz bóli stawów. Mogą mieć charakter miejscowy bądź uogólniony. Ten pierwszy jest nierzadko wynikiem przetrenowania, nadmiernego wysiłku albo urazu, z kolei drugi może zwiastować chorobę – zarówno przewlekłą, związaną bezpośrednio z mięśniami i stawami, jak i infekcję, np. grypę czy przeziębienie. W przypadku bóli mięśni najczęściej nie występuje rumień ani zupełne ograniczenie ruchomości, jednak poruszanie się może być dokuczliwe. Na bóle mięśni najczęściej warto zastosować maści rozgrzewające, które poprzez rozkurczenie naczyń krwionośnych świetnie łagodzą dolegliwość.

Bóle reumatyczne to z kolei określenie ponad stu różnych jednostek chorobowych. Obejmują cały układ ruchu, a nie tylko stawy, dlatego może dotyczyć on zarówno bólu w kostce, bólu stawu skokowego czy bólu kolana po zewnętrznej stronie. Dzieli się je na dwie grupy – te związane ze starzeniem się tkanek (np. osteoporoza) oraz niezwiązane z wiekiem (np. zaburzenia metaboliczne). Jak więc odróżnić ból stawu od bóli reumatycznych? Najczęściej bowiem pod tym względem, że nie towarzyszy im obrzęk, mają charakter powszechny (boli w różnych miejscach jednocześnie) i długotrwały (może towarzyszyć nam przez lata – nasilając się i słabnąc).

Przyczyny bolących stawów

Bóle stawów mają różne podłoże, dlatego czasem trudno jest je samodzielnie zdiagnozować. Do tych najczęstszych możemy zaliczyć przede wszystkim choroby stawów – np. reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów czy osteoporozę. Oprócz chorób przewlekłych, często są także przesłanką chorób spowodowanych drobnoustrojami lub wirusami, przeziębienia czy grypy. W przypadku chorób, objawy najlepiej pokazać lekarzowi i to z nim ustalić ścieżkę leczenia. Niemniej, można też zapobiegać ich wystąpieniu poprzez właściwą suplementację.

Ból stawu łokciowego

Innym powodem bolących stawów bywa szybki rozwój, co dotyczy szczególnie dzieci w okresie dorastania i dojrzewania. Nie jest to oznaka żadnej choroby, lecz wynik szybkiego wzrostu dziecka. Wówczas ból najlepiej jest łagodzić poprzez tabletki i żele przeciwbólowe (należy zwrócić uwagę, aby były dostosowane do wieku dziecka).

Kolejną przyczyną bolących stawów jest zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Dolegliwość ta może wynikać z braku rozgrzewki, nieprawidłowego robienia ćwiczeń czy przeciążenia. Wykonując różnego rodzaju aktywności, szczególnie na siłowni, należy dopasować obciążenia do swoich możliwości i umiejętności. Zbyt duże ciężary mogą poważnie zagrozić stawom – powodując urazy, uszkodzenia i nadwyrężenia.

Jak dbać o stawy? Sprawdź na https://bol-stawow.pl

Stres także nie pozostaje bez znaczenia dla naszych stawów. Wszelkie napięcia emocjonalne mogą powodować ból. Wszystko dlatego, że mięśnie i kości połączone są ze sobą poprzez więzadła i ścięgna, a ich długotrwałe napięcie skutkuje usztywnieniem powięzi i ścięgien, co skutkuje zmianami chorobowymi w układzie kostno-stawowym czy skurczami.

Flexidium 400 cena

Polecane przez nas suplementy na stawyFlexidium 400

Tabletki na stawy, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowego funkcjonowania chrząstki stawowej, wzmocnienie stawów i odciążenie ich. Dedykowany jest zarówno osobom starszym, jak i młodym, aktywnym fizycznie.

Problemy ze stawami mogą także wynikać z nieprawidłowej diety. Uboga w białko, stanowiące główny budulec mięśni, a także inne istotne składniki (witaminy i minerały) może skutkować ich osłabieniem. Dieta powinna być dodatkowo wspierana produktami, które bogate są w kolagen, np. galaretki czy wywary na kurzych łapkach, a także suplementami na stawy. Warto również pamiętać, że nadmierna masa ciała może być przyczyną przeciążania stawów, dlatego jeśli borykasz się z nadwagą – zmień dietę i wprowadź odpowiednią dawkę ruchu, dzięki czemu pozbędziesz się zbędnych kilogramów! To pomoże wyeliminować bóle stawów kolanowych czy strzelanie w stawach.

Ból nóg

Wiele osób zastanawia się, skąd bierze się ból nóg. O ile bywa to zrozumiałe, kiedy danego lub poprzedniego dnia przebiegliśmy półmaraton albo po prostu mieliśmy sporą dawkę ruchu, tak czasem ból występuje bez większego powodu. Czym może być spowodowany? Przede wszystkim może być on zwiastunem różnego rodzaju chorób – reumatyzmu, zbliżającej się grypy czy osteoporozy. Często towarzyszy temu strzelanie w kolanie czy ból wszystkich stawów. Nie należy tego bagatelizować – warto wdrożyć kurację i zastosować odpowiednie tabletki na stawy, wykorzystać żele przeciwbólowe albo na przykład maść rozgrzewającą, która rozszerzy naczynia krwionośne i zredukuje ból nóg.

Ból kolana leczenie

Ból nóg może być zlokalizowany w różnych partiach – to między innymi ból stawów kolanowych, ból stawu skokowego czy ból spowodowany strzelaniem kości, np. piszczelowych. Ich intensywność może być różna – w zależności od przyczyny, ale też tego, w jaki sposób zatroszczymy się, aby go wyeliminować. Należy nie tylko podjąć kurację leczniczą, ale też oszczędzać nogi – zrezygnować z treningów lub zmniejszyć ich intensywność, nie decydować się na przejażdżki rowerowe czy długie wędrówki. Dzięki temu szybciej odzyskamy ich sprawność, a ból zniknie.

Ból stawów kolanowych

Bóle kolana to dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku. Maluchy odczuwają ból stawów kolanowych, ponieważ intensywnie rosną albo w wyniku nadmiernego wysiłku – biegów po placu zabaw czy jeździe na rowerku. Podobnie jest w przypadku młodzieży, która dorasta, uprawia różnego rodzaju sporty, ćwiczy na w-f’ie i prowadzi aktywny tryb życia.

U osób dorosłych stan zapalny kolana pojawia się, kiedy nadwyrężą go podczas pracy fizycznej albo ćwiczeń. Wówczas konsekwencją może być strzykanie w kolanie, ból kolana w nocy czy ograniczenie jego ruchomości w ciągu dnia. Powodem bólu stawów kolanowych u osób powyżej 30 roku życia jest także obniżona produkcja kolagenu. Naturalny kolagen stanowi produkt niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów – nadaje chrząstce stawowej odpowiednią elastyczność i twardość.

Arthrolon

Polecana przez nas maść na stawy i mięśnie: Arthrolon

Jest to żel przeciwbólowy, który eliminuje stany zapalne stawów, poprawia ich mobilność oraz je wzmacnia. Stanowi jeden z najskuteczniejszych środków, pomagających odbudowaniu chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzację i ruch w stawie.

Sposobem na stawy kolanowe jest więc suplementacja preparatami bogatymi w kolagen i inne składniki, które wzmacniają je od wewnątrz. Dzięki temu pomogą wyeliminować strzelające kolana, a także inne dolegliwości – obrzęki, stany zapalne czy ból pojawiający się po wysiłku. Jeśli jednak ból już Ci towarzyszy – wówczas warto zastosować maść przeciwbólową lub żel, które go uśmierzą i zrezygnować na jakiś czas z aktywności. Jeśli ból nie ustępuje, należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i wdroży kurację lekarstwami.

Ból stawu skokowego

To dolegliwość, na którą narażony jest każdy, kto potrafi chodzić – zatem nawet maluszki stawiające pierwsze kroki, mogą skarżyć się na ból stawu skokowego. Wszystko dlatego, że po pierwsze w tym okresie szczególnie szybko rosną, a po drugie dlatego, że nie potrafią jeszcze właściwie ustawiać stopy, co może doprowadzić do kontuzji.

Osoby starsze z kolei mogą borykać się z bólem stawu skokowego, spowodowanym nadmiernym przeciążeniem – bieganiem, skakaniem czy obciążeniem podczas ćwiczeń. Innym powodem może być uraz – np. po poślizgnięciu się, złym ustawieniu nogi czy skręceniu stawu podczas poruszania się po schodach. W takich sytuacjach, gdy ból stawu skokowego spowodowany jest uszkodzeniem mechanicznym, warto postawić na różnego rodzaju środki uśmierzające ból – żele, tabletki i maści. Jeśli będzie on się nasilał, wystąpi obrzęk lub rumień, wówczas najlepiej udać się do lekarza, który dokładnie obejrzy staw skokowy, zleci badania, a w razie konieczności ustabilizuje staw lub zleci zabieg i farmakoterapię.

Zapalenie stawu skokowego

Osoby w każdym wieku narażone są także na strzelanie w stawach oraz różnego rodzaju choroby – związane ze zmniejszoną produkcją kolagenu i starzeniem się tkanek, jak i niezwiązane z wiekiem (np. reumatoidalne zapalenie stawów). Chorób nie należy lekceważyć – kiedy ból stawu skokowego jest długotrwały, trzeba zgłosić się do lekarza. Nieleczone choroby mogą być naprawdę groźne dla naszego zdrowia i życia. Z kolei strzelające stawy, które z pozoru jest błahą dolegliwością, warto również eliminować. Można to uczynić na przykład poprzez suplementację preparatów, które korzystnie wpłyną na odbudowę chrząstki stawowej, uelastycznią ją i poprawią mobilność stawu. Zmniejszą również ryzyko występowania zapalenia stawu skokowego w przyszłości.

Bóle stawów rąk

Ręce to nasze narzędzia codziennej pracy – z ich pomocą sprzątamy, gotujemy, piszemy i prowadzimy samochód. W związku z tym, że ręka i nadgarstek zbudowane są z wielu drobnych stawów pozwalających na precyzyjne wykonywanie ruchów, nierzadko są one narażone na liczne przeciążenia i urazy. Mogą także stać się obiektem różnego rodzaju chorób zwyrodnieniowych i innych.

Przyczyną bóli stawów rąk bywają bardzo często przeciążenia. Te mogą wynikać z dźwigania ciężarów – toreb z zakupami, ale też noszenia dziecka czy sztangi na siłowni. Dolegliwościom bólowym najczęściej towarzyszy obrzęk, rumień oraz ograniczona ruchomość, a czasem także gorączka, osłabienie i zmęczenie. Aby zredukować ból stawów dłoni czy bóle stawów rąk, np. łokciowego, należy ograniczyć wszelkie wysiłki. Odciążony staw szybciej się zregeneruje, a ból ustąpi. Z kolei, jeśli nadal będzie się wykonywać czynności obciążające, staw może zostać na tyle uszkodzony, że niezbędne będzie podjęcie interwencji lekarskiej – nawet chirurgicznej. Bolące stawy nie są niczym przyjemnym, dlatego czasem lepiej kilka dni dać im odpocząć i uniknąć komplikacji.

Zapalenie stawu łokciowego

Staw łokciowy to kolejne miejsce, które może powodować bóle stawów rąk. Wszystko z tego względu, iż w okolicach stawu łokciowego przebiega wiele mięśni i ścięgien, a także nerwów. Nie jest on chroniony przez duże grupy mięśniowe, dlatego dość łatwo można go uszkodzić. Zdarza się to szczególnie często przy upadkach, np. z roweru czy na nartach.

Arthrolon

Polecana przez nas maść na stawy i mięśnie: Arthrolon

Jest to żel przeciwbólowy, który eliminuje stany zapalne stawów, poprawia ich mobilność oraz je wzmacnia. Stanowi jeden z najskuteczniejszych środków, pomagających odbudowaniu chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzację i ruch w stawie.

Przyczynami bólu łokcia i ograniczenia jego ruchomości bywają przede wszystkim zmiany w strukturze chrzęstnej lub kostnej (np. złamania, odłamki chrzęstno-kostne czy chondromalacja chrząstki), stany zapalne tkanek otaczających staw, chorobowe zmiany przyczepów ścięgnistych mięśni do kości, a także zwiększone napięcie mięśniowe czy dysfunkcje na poziome barku i odcinka szyjnego kręgosłupa.

Chcąc przeciwdziałać bólom stawów rąk, należy wdrożyć odpowiednią dietę, stosować kurację suplementami, które wspomogą stawy od wewnątrz, a także smarować obolały staw łokciowy żelem przeciwbólowym albo na przykład maścią rozgrzewającą. Jeśli nie uda się samodzielnie poradzić z bólem i będzie się utrzymywał kilka dni, należy udać się do lekarza na kontrolę.

Bóle reumatyczne

Mianem bólu reumatycznego nazywa się wiele schorzeń. Często można go pomylić z poważną chorobą, np. reumatoidalnym zapaleniem mięśni albo skutkiem kontuzji. Stricte choroby reumatyczne, będące źródłem bóli reumatycznych, są schorzeniami charakteryzującymi się uogólnionym, przewlekłym stanem zapalnym tkanki łącznej, mającym swoje nasilenia. Najczęstszym ich podłożem bywa reakcja autoimmunologiczna organizmu, spowodowana wytwarzaniem przeciwciał skierowanych przeciwko własnym, w pełni zdrowym komórkom. Towarzyszy temu ból mięśni, kości, stawów, uczucie sztywności, a czasem również ograniczenie ruchomości.

Strzykanie w stawach

Bóle reumatyczne to przewlekłe uczucie ciągnięcia i rwania – w stawach, kościach i mięśniach. Powoduje utratę energii, sił i chęci do wykonywania nawet codziennych czynności, takich jak sprzątanie czy gotowanie. Aby eliminować przejawy tego dyskomfortu, należy stosować dietę uwzględniającą produkty bogate w witaminy, składniki mineralne, hamujące proces zapalny kwasy omega-3, a także składniki odżywcze, które wpływają na prawidłową budowę stawów, m.in. białko.

Sposobem na redukcję bóli reumatycznych bez wątpienia są także specjalne ćwiczenia oraz zabiegi rehabilitacyjne (np. masaże, okłady parafinowe). Wbrew pozorom, aktywny tryb życia w znaczny sposób może poprawić kondycję stawów – ich swobodne poruszanie, a także wyeliminować takie dolegliwości, jak np. ból kolana w nocy czy strzelające stawy podczas ruchu. Niemniej, aby nie nabawić się kontuzji czy przeciążenia, najlepiej skonsultować się z trenerem personalnym bądź fizykoterapeutą, którzy dobiorą sposób ćwiczeń do problemu bóli reumatycznych. Ważne jest również unikanie wychłodzenia i przewiania organizmu, co mogłoby powodować zaostrzenie objawów bólowych.

Podsumowując, ból stawów to powszechne zjawisko, na które narażeni jesteśmy od najmłodszych lat. Może być on spowodowany zarówno szybkim wzrostem (u dzieci i młodzieży), urazami, przeciążeniem, chorobami, ale też obniżeniem produkcji kolagenu i obumieraniem tkanek (u osób starszych). Warto więc wdrożyć zawczasu odpowiednią suplementację na stawy – pozwoli to je wzmocnić i zregenerować.