Ból mięśni ostrzeżenie przed chorobą

Bóle mięśni i stawów mogą zwiastować różne choroby. Najczęściej bóle mięśni nóg lub bóle mięśni rąk, spowodowane są przeciążeniem, nadmiernym rozciąganiem i drobnymi urazami. Jednak nie zawsze. Jeżeli doskwiera Ci długotrwały i usilny ból, pamiętaj, że może to być jedna z poważniejszych chorób. Nie bagatelizuj swoich objawów i udaj się do specjalisty.

Zapewne każdy z nas doświadczył kiedyś bólu mięśni. To nieprzyjemne uczucie może pojawiać się w trakcie wielu okoliczności – m.in. jako efekt zatrucia, przemęczenia organizmu lub po nadmiernym wysiłku fizycznym. Czasami ból możesz odczuwać miejscowo, np. doskwiera Ci wówczas wyłącznie ból mięśni nóg. Jeśli jednak dokuczają Ci bardzo nasilone i uogólnione bóle mięśni i stawów, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, może być to jeden z objawów poważnej choroby. Sprawdź, co może być przyczyną bólu mięśni i jak go skutecznie zniwelować.

Bóle mięśni i kości

Przyczyny bólu mięśni

Ból mięśni i stawów możemy podzielić na dwa rodzaje: ból ograniczony i ból uogólniony. Ten pierwszy może dotyczyć jednego mięśnia lub konkretnej grupy mięśniowej. Jeżeli doskwiera Ci wyłącznie ból mięśni ud z przodu lub ból mięśni rąk – wtedy możliwe, że Twój organizm jest przeciążony. Pomogą Ci wówczas rozgrzewające lub chłodzące maści i żele, które przyniosą natychmiastową ulgę i podziałają przeciwbólowo na obolałe mięśnie. Jeżeli towarzyszy Ci jednak ból uogólniony, który obejmuje większy obszar niż tylko jedną partię ciała, możliwe, że jest to zwiastun choroby. Wówczas czym prędzej udaj się do lekarza, który dokona specjalistycznych badań i postawi diagnozę.

Główne przyczyny bólu mięśni i stawów to:

  • przetrenowanie, zbyt intensywny wysiłek fizyczny;
  • wszelkiego rodzaju urazy – zwichnięcie, złamanie (np. w przypadku złamanej nogi, możemy odczuwać dotkliwy ból mięśni nóg);
  • choroby stawów, np. reumatyzm;
  • stres;
  • zbyt intensywna praca;
  • infekcje, szczególnie wirusowe, np. przeziębienie lub grypa;
  • nadwaga.

Jak widać, przyczyn bólu mięśni może być bardzo wiele i właśnie z tego powodu są one często ignorowane i bagatelizowane. Czy słusznie? Jeżeli poprzedniego dnia biegałeś, przesadziłeś z wagą ciężarów na siłowni albo intensywnie grałeś w koszykówkę – wówczas wiadomo, że ból mięśni nóg i innych partii ciała nie jest spowodowany żadną poważną dolegliwością. Nadmierny wysiłek, szczególnie ten wykonany bez odpowiedniej rozgrzewki, zazwyczaj powoduje bóle mięśni, potocznie zwane „zakwasami”. Ich główną przyczyną jest kumulowanie się w mięśniach beztlenowego metabolitu przemiany glukozy, czyli kwasu mlekowego. Czasami tego rodzaju ból może być bardzo dokuczliwy, ale pamiętaj, że to tylko przejściowe (trwa maksymalnie kilka dni). W celu przyspieszenia regeneracji mięśni wystarczy, że posmarujesz obolałe miejsca chłodzącym żelem na ból mięśni i stawów.

Jakie kroki podjąć?

Pamiętaj, że Twoje ciało ma niesamowite zdolności do regeneracji, dlatego bóle mięśni po wysiłku zazwyczaj przechodzą samoistnie. To samo dzieje się w przypadku bólu mięśni i stawów podczas choroby wirusowej, pasożytniczej lub bakteryjnej. Wówczas dolegliwości maleją wraz z ustępowaniem choroby lub po odpowiednim leczeniu. Poważniejszym symptomem są dolegliwości podczas choroby ogólnoustrojowej lub neurologicznej. Jeżeli w takiej sytuacji towarzyszy Ci ból mięśni i stawów i jest on uogólniony – wówczas nie możesz bagatelizować takich objawów. Pomoże Ci wtedy lekarz, dobierając indywidualne metody leczenia.

Bóle mięśni i stawów przyczyny

Kiedy więc należy zgłosić się do lekarza? Jeżeli ból mięśni nóg lub innych partii ciała jest tak silny, że przeszkadza w funkcjonowaniu; pojawia się bez konkretnej przyczyny; z czasem coraz bardziej się nasila, promieniując na inne części ciała, np. oprócz bólu mięśni rąk; zaczynasz odczuwać też ból mięśni ud z przodu. Koniecznie udaj się do lekarza także w sytuacji, kiedy odczuwasz ból, któremu towarzyszy obrzęk w jego okolicy, widoczne zaczerwienienie lub ocieplenie.

Często wydaje nam się, że bóle mięśni i stawów dotyczą tylko osób starszych. Jednak choroby zwyrodnieniowe dotykają obecnie także ludzi młodych. Najczęściej ten problem dotyczy sportowców. Na szczęście w łagodzeniu objawów pomagają dostępne na rynku maści i żele o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jeżeli uprawiasz jakiś sport lub inny rodzaj intensywnej pracy, pamiętaj, aby znaleźć także czas na regenerację. Na ból mięśni nóg i rąk pomogą również gorące kąpiele, masaże i ochładzające maści. Długotrwale zmęczonym mięśniom pomoże też odpowiednio dobrana rehabilitacja. Możesz też wzmacniać swoje mięśnie i stawy za sprawą suplementów diety.

Reumatyzm mięśni

Jeżeli cierpisz na reumatyczne bóle mięśni i stawów, być może chorujesz na fibromialgię (FMS). Jest to długotrwała choroba reumatyczna tkanek miękkich, która objawia się permanentnym uczuciem zmęczenia, zesztywnieniem, powiększeniem węzłów chłonnych, osłabieniem odporności oraz problemami ze snem. Rankiem pojawia się także ból mięśni i kości w różnych partiach ciała.

Niestety fibromialgia to choroba, którą trudno wykryć. Dzieje się tak, ponieważ żadne lekarskie badania laboratoryjne nie sygnalizują zmian świadczących o tej dolegliwości. We krwi trudno o znalezienie czynnika reumatoidalnego, który jest wykrywany w przypadku innych chorób reumatycznych. Dlatego, jeżeli wędrujesz od lekarza do lekarza, a żaden z nich nie wie, co Ci dolega i skąd się biorą uporczywe bóle mięśni nóg lub innych części ciała, być może to właśnie fibromialgia.

Oprócz bólu mięśni najbardziej dokuczliwą dolegliwością jest długotrwałe zmęczenie, które nie pozwala wykonywać najprostszych obowiązków. Dlatego też w ciągu rozwoju choroby możesz doświadczyć znacznego ograniczenia samodzielności. Jeżeli taki stan nie jest Ci obcy, koniecznie udaj się do specjalisty, dokładnie informując o wszelkich objawach.

Po dogłębnej diagnozie lekarz zaproponuje indywidualny tok leczenia. Pamiętaj jednak, że sukces terapii zależy w głównej mierze od zmiany stylu życia. Lekarz powinien wskazać na inne sposoby traktowania Twojego organizmu. Bardzo pomocne może okazać się wyeliminowanie rutynowych zajęć lub odpowiednie rozłożenie ich w czasie. Regularne powtarzanie takich samych czynności może zwiększać napięcie mięśni, a tym samym przyczyniać się do ich bólu. Dlatego też, np. osoby, które przez długi czas pracują na stojąco, często skarżą się na reumatyczny ból mięśni ud. Podobnie osoby, których hobby jest rutynowe i długotrwałe, np. robienie na drutach, mogą doświadczyć uporczywego bólu mięśni rąk. Jeżeli takie bóle pojawiają się od czasu do czasu, pomogą wówczas chłodzące żele albo rozgrzewające maści, jednak jeśli któryś z objawów towarzyszy Ci stale, warto, abyś zwrócił się o pomoc do specjalisty.

Ból mięśni nóg

Jeżeli odczuwasz bóle mięśni i stawów, za każdym razem powinieneś zastanowić się, co może być ich przyczyną (więcej o bólach stawów dowiesz się z naszej strony głównej https://bol-stawow.pl). Jeśli dzień wcześniej intensywnie biegałeś, to ból mięśni nóg będzie czymś zupełnie normalnym i nie musisz się martwić – po kilku dniach minie. Jeśli jednak spędzasz bardzo dużo czasu przed komputerem lub w jakiejkolwiek pozycji siedzącej, to ból mięśni ud z przodu, ból mięśni całych nóg lub ból mięśni rąk będzie wynikiem siedzącego trybu życia, który powinieneś, w miarę możliwości, ograniczyć. W takich przypadkach ból mięśni i stawów jest naturalną reakcją Twojego organizmu, który stara się uchronić przed poważniejszymi chorobami.

Bole miesni i stawow przy nerwicy

Ból mięśni nóg często towarzyszy również problemom ze skurczami w nogach. Są to najczęściej skurcze łydek, które dotyczą osób w każdym wieku i niezależnie od płci. Przyczyną skurczów oraz bólu mięśni nóg mogą być niedobory mikroelementów w organizmie albo żylaki. Jeżeli chcesz pozbyć się uporczywych skurczów, z pomocą przyjdzie odpowiednia dieta, bogata w składniki odżywcze; farmakoterapia albo maści i żele, które przyniosą ulgę zesztywniałym mięśniom.

To jednak nie jedyne z przyczyn skurczy, które wywołują ból mięśni nóg. Nagłe skurcze wiążą się często z silnym bólem. Dzieje się tak dlatego, że mięsień kurczy się w krótkim czasie z niezwykle dużą siłą, pozostając w ciągłym napięciu. Jeżeli cierpisz na skurcze i dokucza Ci uporczywy ból mięśni nóg, powodem mogą być także:

  • Cukrzyca – chociaż ta choroba nie wiąże się bezpośrednio z naczyniami krwionośnymi w kończynach dolnych, to może przyczynić się do nieprawidłowego działania tętnic. Wówczas mogą pojawiać się skurcze, ból mięśni nóg, a nawet zaniki mięśni. Jeżeli odczuwasz takie objawy, a dodatkowo masz zaburzenia czucia w nogach oraz wzrost temperatury, możliwe, że to cukrzyca.
  • Miażdżyca obejmująca tętnice kończyn dolnych – niewystarczająca podaż tlenu do mięśni, może sprawić, że w tkankach odkładają się blaszki miażdżycowe, trójglicerydy i cholesterol. Niewystarczająco dotlenione tkanki mogą wywoływać intensywny ból mięśni nóg oraz skurcze łydek.
  • Przetrenowanie – szczególnie, jeśli przed treningiem nie wykonujesz odpowiedniej rozgrzewki. Wówczas mogą się pojawić skurcze i bóle mięśni nóg, jako reakcja na zbyt intensywny wysiłek fizyczny.
  • Odwodnienie – wysokie temperatury na dworze oraz długotrwały wysiłek fizyczny, mogą sprawić, że organizm będzie przegrzany i odwodniony. Wtedy dokuczają nie tylko bóle głowy, osłabienie i nudności, ale także bóle mięśni nóg oraz skurcze.

Polecane produkty

ranking Ostelife

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

ranking Motion Free

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

ranking Artrovex

Maść na ból stawów i mięśni
Artrovex
358 zł 179 zł

Ból mięśni rąk

Podobnie, jak w przypadku bólu mięśni nóg, ból mięśni rąk wynika najczęściej z kontuzji lub nadmiernego obciążenia. Na takie dolegliwości najczęściej skarżą się sportowcy po intensywnym wysiłku fizycznym. Ból dokucza w tych partiach ciała, które podczas treningu były najczęściej angażowane. Jeżeli więc leżałeś na poziomej ławce i unosiłeś sztangę do góry przez długi czas – silnie aktywowane były Twoje mięśnie trójgłowe ramion oraz przednie mięśni naramienne, więc bardzo możliwe, że następnego dnia doświadczysz bólu mięśni rąk, czyli tzw. „zakwasów”. Wówczas w uśmierzeniu bólu pomogą Ci żele chłodzące, które w krótkim czasie przyniosą ulgę Twoim obolałym mięśniom.

Bóle mięśni rąk mogą być również spowodowane jakimś niebezpiecznym urazem mechanicznym. Mogło wówczas dojść do naciągnięcia mięśnia lub zwichnięcia stawu, co zawsze wiąże się z silnym bólem. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u specjalisty, a często także rehabilitacja.

Kolejną przyczyną silnego bólu mięśni rąk może być zrostowe zapalenie torebki stawu barkowego. Ta dolegliwość inaczej zwana jest „zamrożonym barkiem”, ponieważ stan zapalny uniemożliwia ruchy ręką i barkami. Nie możesz wówczas np. odwrócić głowy do tył, ponieważ taki ruch sprawia intensywny ból. Jeżeli takie dolegliwości nie są Ci obce – nie bagatelizuj ich – powinieneś wówczas zgłosić się do lekarza.

Bóle mięśni ramion

Bóle mięśni a tarczyca

Jak wspominaliśmy wcześniej, bóle mięśni i stawów to często wynik przeciążenia organizmu zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. Jeśli jednak stale towarzyszą Ci takie dolegliwości, a nie uprawiałeś żadnego sportu, nie chodziłeś na długie spacery ani nie wykonywałeś ciężkich prac domowych – warto wykonać badania tarczycy.

Być może, po odpowiedniej diagnozie lekarza, okaże się, że jest to niedoczynność tarczycy. Takie schorzenie oznacza niedobór hormonów tarczycy, ponieważ gruczoł tarczowy produkuje ich zbyt mało. Niedobór wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i wiąże się z wieloma zmianami – zarówno w układzie hormonalnym, jak i w układzie ruchu.

Najnowsze badania głoszą, że na choroby tarczycy choruje obecnie od 20 do 30% Polaków. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swoich dolegliwości i ignoruje objawy choroby. Pamiętaj jednak, że bagatelizowanie problemów z tarczycą może mieć przykre konsekwencje. Jeżeli więc odczuwasz ból mięśni nóg lub stóp, bolą Cię także ramiona, drętwieją lub mrowieją dłonie – być może Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Udaj się do lekarza, zrób kontrolne wyniki i zaczekaj na diagnozę oraz ewentualne leczenie.

Polecane produkty

ranking Motion Free

Maść na ból stawów i mięśni
Motion Free
338 zł 169 zł

ranking Levasan

Maść na ból stawów i mięśni
Levasan Maxx
297 zł 137 zł

ranking Ostelife

Maść na ból stawów i mięśni
Ostelife
258 zł 129 zł

Bóle mięśni a nerwica

Kolejna z przyczyn bólu mięśni i stawów może mieć podłoże nie tyle w problemach fizycznych, jak psychosomatycznych. Jedną z możliwości jest nerwica, która objawia się na różne sposoby. Daje o sobie znać nie tylko przez zachowanie i emocje, ale także przez ciało. Jeżeli zauważysz u siebie objawy nerwicy, takie jak: lęk, fobie, problemy społeczne i w relacjach, pesymistyczne myśli oraz osłabioną koncentrację, a jednocześnie bolą Cię także mięśnie nóg, rąk lub brzucha – być może cierpisz na nerwicę.

Długotrwały stres wywołuje napięcie w mięśniach, sprawiając, że odczuwamy silny ból lub skurcze. Nie wolno wówczas bagatelizować problemów, ale należy zwrócić się do psychologa lub lekarza psychiatry, który dzięki terapii poznawczo-behawioralnej lub odpowiednio dobranej farmakologii, zlikwiduje objawy i pomoże Ci uporać się z chorobą.

Podsumowując, ból mięśni i stawów dotyka każdego z nas. Najczęściej są to bóle spowodowane zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Niektóre rodzaje dolegliwości są chwilowe i warto je przeczekać, stosując odpowiednie maści i żele, które pomogą ukoić ból. Musisz jednak pamiętać, że czasami bóle mięśni i stawów mogą być objawem poważnej choroby. Jeżeli więc ból dokucza Ci długotrwale i jest uogólniony – nie zwlekaj, wybierz się wówczas do specjalisty, który dobierze Ci indywidualną metodę leczenia.