Zastrzyki w kolano  na odbudowę chrząstki – czy są skuteczne?

Stawy powinny Ci dobrze służyć przez całe życie. Od ich odpowiedniego funkcjonowania zależą Twoja sprawność i możliwości fizyczne. Czasami zdarzają się jednak momenty, zwłaszcza wraz z biegiem lat, kiedy stawy odmawiają posłuszeństwa. Odwiedzając wówczas specjalistę, usłyszysz zapewne o konieczności przyjmowania leków lub zastrzykach z kwasu hialuronowego na stawy. Podjęcie odpowiednich działań jest konieczne, jednak czy zawsze zastrzyki w kolano na odbudowę chrząstki są właściwym wyborem?

Kwas hialuronowy to preparat o różnorodnych właściwościach. Występuje naturalnie w skórze, dbając o jej chłonność i chroniąc przed wysychaniem. Przyjmują go zarówno sportowcy, którym dolegają dokuczliwe bóle stawów, jak i starsze osoby, u których konieczne jest odpowiednie nawilżanie i oddziaływanie na zwiększoną ruchomość stawów.

Kwas hialuronowy posiada niezwykłe zdolności magazynowania wody, co ma przełożenie na sprawność organizmu. Każda reakcja chemiczna wewnątrz ciała zachodzi w środowisku wodnym, dlatego skuteczne dostarczenie substancji odżywczych jest zależne od odpowiedniego nawodnienia. Z upływem lat kwasu hialuronowego jest coraz mniej, co sprawia między innymi, że stawy tracą swoją elastyczność. To naturalny proces, jednak dziś możliwe jest jego opóźnienie.

Kwas hialuronowy – zastrzyki na stawy

Kwas hialuronowy nie tylko chroni skórę przed wiotczeniem, zwalcza wolne rodniki, stanowi skuteczną barierę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale także pozytywnie wpływa na układ kostny. Na przykład kwas hialuronowy podany w kolano, znacząco usprawnia odporność więzadła oraz chrząstek. Stanowi swego rodzaju klej scalający wszystkie kostne połączenia w organizmie. Wspomaga także syntezę mazi stawowej.

Zastrzyki w kolano rodzaje

Podczas choroby zwyrodnieniowej, chrząstki stawowe ulegają zniszczeniu oraz zmieniają się właściwości płynu maziowiego, który nie jest tak elastyczny i lepki jak niegdyś. Głównym składnikiem płynu jest właśnie kwas hialuronowy, który wraz z upływem lat degraduje się zarówno pod względem jakości, jak i ilości. Jeżeli chcesz uchronić swoje stawy przed takimi zmianami, z pomocą przychodzi zabieg wiskosuplementacji – czyli zastrzyków z kwasem hialuronowym na stawy, które powinny być powtarzane od 3 do 5 razy i podawane w siedmiodniowych odstępach. Zabieg ten sprawi, że lepkość oraz elastyczność Twojego płynu stawowego ulegnie poprawie.

Jeżeli chcesz skorzystać z tej metody leczenia, powinieneś udać się do lekarza ortopedy, który zasugeruje podjęcie odpowiednich kroków w leczeniu zmian zwyrodnieniowych oraz zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Możliwe, że jednym z jego zaleceń będzie kwas hialuronowy na stawy w formie zastrzyków. Najczęściej dodatkowego wspomagania wymagają stawy kolanowe i biodrowe, które są silnie eksploatowane pod wpływem ciężaru ciała. Wówczas lekarz zaleca kwas hialuronowy wstrzykiwany w kolano. Musisz jednak pamiętać o regularności przyjmowania zastrzyków. Zaleca się także wstrzyknięcie kolejnego zastrzyku przypominającego po upływie około pół roku. Powinieneś wziąć też pod uwagę, że zastrzyki kwasu hialuronowego w kolano oraz w inne stawy mogą być bolesne i niezbyt przyjemne, dlatego zanim się na nie zdecydujesz, rozważ inne formy wsparcia swoich stawów.

Kwas hialuronowy – tabletki na stawy

W środowisku medycznym pojawia się wiele teorii dotyczących usprawniania stawów i polepszenia ich kondycji. Niewątpliwie jednym z istotnych czynników wspierania kości i chrząstek są właściwie dobrana dieta oraz odpowiednia ilość ruchu.

Na problem ze stawami często skarżą się także osoby z nadwagą i otyłością. Są one zdecydowanie bardziej narażone na tego rodzaju problemy. Dlatego pozbycie się dodatkowych kilogramów może znacząco pomóc w ich odciążeniu. Skutecznym wsparciem będzie nie tylko wstrzykiwany kwas hialuronowy, ale również wdrożenie tabletek na stawy. Należy jednak pamiętać o ich regularnym stosowaniu i suplementacji trwającej minimum 3 miesiące.

Jeżeli w Twoim przypadku odpowiednia dieta oraz wystarczająca dawka ruchu zawodzą, ale wciąż zależy Ci na wspomaganiu Twoich stawów, warto zainteresować się tabletkami na stawy w postaci suplementów. Są one znacznie tańsze niż zastrzyki z kwasu hialuronowego oraz nie są bolesne. Ich stosowanie nie obciąża organizmu, a korzystnie na niego oddziałuje.

Pamiętaj, że ból stawów to objaw (czytaj więcej), którego nie wolno lekceważyć. Dlatego, jeśli Twoje stawy odmawiają posłuszeństwa, warto udać się do specjalisty. Lekarz, po wykonaniu odpowiednich badań, doradzi czy zastrzyki z kwasu hialuronowego na kolano są dobrym rozwiązaniem, czy w zupełności wystarczy tylko kwas hialuronowy przyjmowany w tabletkach na stawy.

Tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem

Warto jednak wiedzieć, że bóle stawów nie zawsze zwiastują poważną chorobę. Być może przeciążyłeś stawy podczas treningu lub przy zbyt intensywnej pracy na działce. Wówczas kwas hialuronowy na stawy w formie zastrzyków nie będzie konieczny. W zupełności wystarczą preparaty w formie żelu lub maści (kliknij tutaj aby sprawdzić nasz ranking maści i żeli). Takie specyfiki najczęściej mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, łagodzą ból i poprawiają funkcjonowanie stawu. Taki rodzaj wspomagania stawów jest znacznie tańszy niż zastrzyk oraz jego stosowanie jest bardziej przyjemne i bezbolesne.

Czy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy występuje w organizmie naturalnie, dlatego jego dostarczanie do wewnątrz zazwyczaj jest bezpieczne. Szczególnie, jeśli jest to kwas hialuronowy przyjmowany doustnie jako tabletki na stawy – wówczas nie należy się martwić ewentualnymi powikłaniami. Jeżeli chcesz jednak skorzystać z zabiegu wstrzykiwania kwasu hialuronowego na stawy lub na kolano, pamiętaj aby wcześniej skonsultować się z dobrym specjalistą, który poinformuje Cię dokładnie o wszelkich, możliwych skutkach ubocznych. Zazwyczaj kwas hialuronowy na stawy w formie zastrzyku jest uznawany przez lekarzy za nieszkodliwy dla zdrowia, jednak w wyjątkowych przypadkach mogą wystąpić powikłania, takie jak:

  • Bóle mięśni – po podaniu kwasu hialuronowego na stawy w formie zastrzyku mogą pojawić się skurcze lub niewielkie bóle mięśni. Można także odczuwać drętwienie albo mrowienie.
  • Trudności w poruszaniu – kolejnym skutkiem ubocznym może być trudność w ruszaniu się przez spuchnięte nogi i ręce. Najczęściej są to jednak objawy chwilowe, natomiast jeżeli nie mijają, należy skonsultować się ze specjalistą.
  • Reakcje skóry na kwas hialuronowy – w miejscu wkłucia igły podczas wstrzyknięcia kwasu hialuronowego na stawy, skóra może być też zaczerwieniona, podrażniona lub spuchnięta. Niepożądaną reakcją może być także uczucie swędzenia lub pieczenia skóry.

Jeżeli zauważysz jakikolwiek z tych objawów po zastrzyku z kwasu hialuronowego w kolano czy w stawy, pamiętaj, aby zgłosić to lekarzowi.

Zastrzyki w kolano nazwa

Cena, refundacja NFZ

Niestety minusem zastrzyków z kwasu hialuronowego na stawy jest ich cena. Kosztują one zazwyczaj od 400 do 1000 zł za jeden zastrzyk. Należy pamiętać, że trzeba je regularnie powtarzać, a roczna kuracja to zazwyczaj od 3 do 5 iniekcji. Cena wynika z tego, że podanie go jest wymagającym zabiegiem. Lekarz świadczący taką usługę, musi być doświadczonym specjalistą, potrzebne są też odpowiednie warunki gabinetu zabiegowego, wysokiej jakości preparat oraz odpowiednie umiejętności wstrzyknięcia substancji prosto do jamy stawu. Zastrzyki z kwasu hialuronowego na stawy wymagają także regularnej kontroli USG, co dodatkowo zwiększa koszt zabiegu. Musisz także pamiętać, że tego rodzaju zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Flexidium 400 efekty

Nasz numer 1 w rankingu tabletek na ból stawów!

Czy warto?

Czy warto stosować kwas hialuronowy na stawy w formie zastrzyków? Niewątpliwie taki zabieg może okazać się pomocny. Należy jednak pamiętać, że wiąże się on z wysokimi cenami oraz czasami bywa bolesny. W tym przypadku skuteczniejszą alternatywą będą tabletki, żele lub maści. Jeżeli jednak stawy doskwierają Ci już od dłuższego czasu i mimo odpowiedniej profilaktyki ból nadal nie ustępuje, skonsultuj się z lekarzem, który zleci diagnostykę i dobierze indywidualną formę leczenia.