Kolagen na stawyjak działa?

Wraz z biegiem lat, organizm produkuje coraz mniej kolagenu. W konsekwencji obserwujemy, jak skóra wiotczeje, traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, włosy tracą swój blask, dochodzi łamliwość paznokci. To jednak nie są najgroźniejsze objawy. Często procesom starzenia towarzyszą uporczywe bóle stawów (więcej o bólu stawów przeczytasz tutaj). W związku z tym, że kolagen stanowi jeden z głównych budulców kości, chrząstek, ścięgien, skóry, ale również stawów, jego ubytek może być przyczyną tej sytuacji.

Colagen

Warto jednak pamiętać, że kwestie niedoboru kolagenu nie dotyczą wyłącznie osób starszych. Ubytki odnotowuje się już u dzieci, nastolatków i osób w średnim wieku. W związku z tym, że jest to podstawowy składnik tkanki łącznej, który pełni istotne role wewnątrz ciała, np. tworzy tzw. rusztowanie, które umacnia narządy wewnętrzne, takie jak nerki, wątroba i inne, jego niedobór bywa niebezpieczny.

PremiumCollagen5000

PremiumCollagen5000

Kolagen z ryb morskich (czyli najlepszy, jaki może być), witamina C i… nic ponadto! Żadnej chemii, ulepszaczy, wypychaczy.

Naturalny kolagen w organizmie człowieka produkowany jest systematycznie i ulega ciągłej wymianie. Najczęściej do 25 roku życia mamy go pod dostatkiem (choć oczywiście są wyjątki, o czym wspominaliśmy powyżej). Jednak wraz z upływem lat, jego produkcja spowalnia, by po 60 roku życia ustać niemal całkowicie. Skutki odczuwa cały organizm – skóra traci jędrność, pojawiają się żylaki, rozstępy, zaczynają występować problemy ze wzrokiem, zmniejsza się odporność na choroby, a stan mięśni, kości i stawów pogarsza się.

Zaburzenia odnowy kolagenu są niebezpieczne dla zdrowia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że naturalny kolagen to nie tylko kwestia ładnej, elastycznej skóry pozbawionej zmarszczek. Pełni on w organizmie wiele kluczowych zadań – umacnia narządy, poprawia funkcjonowanie stawów i mięśni (więcej o problemie bólu mięśni przeczytasz na tej stronie), ogranicza rozprzestrzenianie się bakterii chorobotwórczych, toksyn, a nawet komórek nowotworowych. Wraz ze spowalnianiem jego produkcji przez organizm, warto zdecydować się na jego suplementację. Może to nastąpić poprzez przyjmowanie kolagenu w tabletkach, w jedzeniu albo stosowanie kolagenu w proszku, który rozpuszcza się w wodzie i wypija.

Utrata kolagenu a choroby stawów

Stawy stanowią ruchome połączenie między składnikami szkieletu, zewnętrznego lub wewnętrznego. Dzięki nim, kości mają możliwość poruszania się względem siebie, a my zyskujemy możliwość utrzymania prawidłowej postawy i wykonywania ruchów. Stawy składają się z powierzchni stawowej, torebki stawowej oraz jamy stawowej. Oprócz tego niektóre z nich zawierają więzadła stawowe, kaletki maziowe, łąkotki, obrąbek stawowy, trzeszczki, kosmki maziowe i fałdy maziowe.

Kolagen opinie

Miejscem połączenia kości i stawu są łożyska, w których dochodzi do tarcia w wyniku ruchu. W związku z tym pokryte są chrząstką szklistą i błoną stawową, które produkują maź, ułatwiającą poruszanie i jednocześnie eliminującą ewentualny ból. To właśnie w tym miejscu istotną rolę odgrywa kolagen na stawy. Odpowiada on za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej, ale też oddziałuje na stan chrząstki – nadaje jej właściwą twardość i elastyczność. Otóż chrząstka stawowa zbudowana jest z komórek chrzęstnych, otoczonych macierzą międzykomórkową. Te komórki nie mają naczyń krwionośnych, a głównym białkiem w chrząstce jest kolagen typu II, posiadający specyficzny skład aminokwasów, który występuje wyłącznie w stawach. Tego typu kolagen ma strukturę długich, równoległe ułożonych w górnej warstwie chrząstki łańcuchów. Dzięki temu jest odporny na rozciąganie i z powodzeniem przekazuje obciążenia z kości na kość podczas wykonywania ruchów.

PremiumCollagen5000

PremiumCollagen5000

Kolagen z ryb morskich (czyli najlepszy, jaki może być), witamina C i… nic ponadto! Żadnej chemii, ulepszaczy, wypychaczy.

Co więcej, stanowi on typ antygenu, który indukuje reakcje zapalne i razem z kwasem hialuronowym tworzy maź stawową. To jednak nie wszystkie jego zadania. Kolagen naturalny na stawy ogranicza także aktywność enzymów, które odpowiadają m.in. za bóle reumatyczne oraz przyśpiesza odnowę chorobową zmienionych tkanek.

Jak uzupełnić kolagen?

Czasu nie da się zatrzymać, ale nie jesteśmy zupełnie bezbronni w kwestii niedoborów kolagenu. Niektórym chorobom i stanom organizmu można zapobiec poprzez właściwe uzupełnienie kolagenu. Wiele osób zastanawia się, jaki jest najlepszy kolagen oraz w czym jest kolagen, aby możliwe było jego dostarczenie za sprawą pokarmów czy płynów. Poniżej zdradzimy, jak najlepiej skomponować dietę i który kolagen na stawy sprawdzi się najlepiej, jednak najpierw wyjaśnimy, czy można zapobiegać utracie kolagenu oraz jaki jego rodzaj będzie najlepszy.

Kolagen suplement

Procesów starzenia nie można całkowicie zatrzymać, jednak można je nieco spowolnić. Jednym ze sposobów na to jest systematyczne uzupełnianie kolagenu w organizmie. Dzięki temu można skutecznie przeciwdziałać różnym stanom chorobowym. Weźmy za przykład problemy z kolanem, które często dotykają osoby młode (np. sportowców) i osoby starsze. W związku z tym, że kolano jest największym i najbardziej skomplikowanym stawem ludzkiego organizmu, jego przeciążenie i nadwyrężenie zdarzają się często. Co więcej, jego uszkodzenie często ma bolesne i długotrwałe konsekwencje, niejednokrotnie wymagające interwencji lekarskiej, rehabilitacji, a nawet operacji. Aby temu zapobiec, warto zatroszczyć się o stan stawu kolanowego – po pierwsze wybierając właściwe obciążenia podczas ćwiczeń czy pracy fizycznej, po drugie nie lekceważąc nawet niewielkich dolegliwości (te mogą się pogłębić, dlatego warto zastosować np. maść na stawy kolanowe) oraz wspomagając od wewnątrz i przyjmując kolagen na kolana. Kolagen na stawy kolanowe pomoże załagodzić dolegliwości i wspomoże procesy biosyntezy naturalnego kolagenu, produkowanego przez Twój organizm. W tym wypadku ważna też jest dieta na stawy kolanowe, dlatego poniżej zdradzamy, które produkty spożywcze warto do niej wdrożyć.

Kolagen w tabletkach

Kolagen występuje w wielu formach. Oprócz tego produkowanego przez organizm samoistnie, możemy też spotkać kolagen w kapsułkach lub tabletkach. Najczęściej jest on pochodzenia naturalnego – pozyskiwany z roślin bądź jako produkt odzwierzęcy.

PremiumCollagen5000

PremiumCollagen5000

Kolagen z ryb morskich (czyli najlepszy, jaki może być), witamina C i… nic ponadto! Żadnej chemii, ulepszaczy, wypychaczy.

Od lat osiemdziesiątych największą popularnością cieszy się kolagen rybi w tabletkach, produkowany ze słodkowodnych ryb tołpyg. Obecnie są jednak dostępne również produkty skomponowane z łusek innych ryb czy nawet chrząstek rekina. Kolagen rybi w tabletkach pomaga w łagodzeniu dolegliwości bólowych stawów, przyspiesza ich regenerację, a także korzystnie oddziałuje na spowalnianie procesów starzenia się skóry i włosów. Polecany jest osobom w każdym wieku, a jego stosowanie nie powoduje skutków ubocznych, o ile jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami.

Kolagen roślinny to kolejny rodzaj tej substancji, którą często wykorzystuje się w tabletkach i kapsułkach. Zawarty w nich, wspomaga receptory kolagenowe organizmu, co jest szczególnie istotne, gdy z wiekiem jego produkcja maleje. Najczęściej kolagen roślinny posiada zawiły skład alkaloidowi i odżywczy, a dokładny jego skład uzależniony jest od produktu, z którego powstaje. Można go pozyskać m.in. z skrzypu, pokrzywy, nagietka, gynostemmy czy marchwi siewnej.

Kolagen do picia

Kolejną popularną formą wspierania stawów i funkcjonowania organizmu jest przyjmowanie kolagenu w płynie. Jego niepodważalną zaletą jest fakt, że nie ma on zapachu ani smaku. Dzięki temu możesz go dodać do wody, soku czy jogurtu pitnego i przyjąć niemal niepostrzeżenie. Co więcej, często kolagen do picia dodatkowo wzbogacany jest formułą witamin, minerałów i antyoksydantów, stanowiąc jednocześnie znakomitą bombę witalności dla organizmu.

Kolagen rybi opinie

Warto też pamiętać, że roztwór płynny można stworzyć wykorzystując kolagen rybi w proszku – ten wystarczy dodać do ulubionego napoju i wymieszać. Również nie będzie on miał żadnego zapachu ani smaku, więc nie zepsuje walorów smakowych. Kolagen naturalny na stawy w tej formie cieszy się zatem dużą popularnością – pijąc o poranku szklankę wody, można uzupełnić ją kolagenem i stworzyć w ten sposób doskonałe wsparcie dla organizmu.

Kolagen w jedzeniu

Tabletki z kolagenem, a także ten w formie płynnej czy w proszku, cieszą się dużą popularnością – nie trzeba komponować specjalnej diety na stawy kolanowe i inne, a wystarczy suplementować w wybranej postaci. Niemniej, nie zaszkodzi również połączenie kombinacji jednej i drugiej metody dostarczania do organizmu kolagenu na stawy i inne procesy.

Kalogen

Kolagen w jedzeniu jest więc sposobem na naturalne wsparcie stawów od wewnątrz, częściowe zahamowanie procesów starzenia i poprawę ogólnej kondycji organizmu. Zastanawiasz się w czym jest kolagen? Szczególnym uznaniem wśród osób sięgających po kolagen na stawy cieszy się ten odzwierzęcy, np. kolagen z kurzych łapek. Musisz jednak pamiętać, że wbrew pozorom zawiera go wiele produktów, które spożywasz na co dzień. Do tych należą przede wszystkim galaretki owocowe i warzywne, a także ryby w galarecie, galaretki mięsne, golonki, podroby, salceson, a także wywary gotowane na kurzych łapkach czy chrząstkach rekina.

Czy kolagen występuje w warzywach? Firmy farmaceutyczne pozyskują z warzyw ekstensynę, która nazywana jest kolagenem roślinnym. Niemniej, warto wzbogacić dietę w warzywa i owoce, bowiem te doskonale stymuluję produkcję naturalnego kolagenu w organizmie. Wszystko za sprawą zawartych w nim witamin, m.in. witaminy C, A i E oraz cennych antyoksydantów.

PremiumCollagen5000

PremiumCollagen5000

Kolagen z ryb morskich (czyli najlepszy, jaki może być), witamina C i… nic ponadto! Żadnej chemii, ulepszaczy, wypychaczy.

Jak już wiesz, kolagen odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu Twojego ciała – od układu ruchu, przez pracę narządów, aż po zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Kiedy Twój organizm zwolni z jego produkcją bądź pojawią się zaburzenia w jego syntezie, warto zdecydować się na suplementację. Możesz wybrać kolagen na stawy w pokarmach bądź sięgnąć po ten w płynie, kapsułkach albo proszku.

PremiumCollagen5000