jak wzmocnić stawy kolanowe

Jak wzmocnić stawy kolanowe?

Kolana są integralną częścią ludzkiego ciała. Odpowiadają za wsparcie, elastyczność i stabilność nóg, pomagając chodzić, skakać, stać, obracać się i kucać. Właściwa dbałość o kolana jest ważna, aby nie dopuścić do wystąpienia poważnych problemów. Osłabienie kolana może być spowodowane deformacjami stawu kolanowego, urazem, siedzącym trybem życia, nadmiernym spożyciem sodu, artrozą stawu kolanowego, alkoholem i paleniem. Zdrowy styl życia, witaminy, regeneratory stawów mogą pomóc wzmocnić stawy kolanowe i złagodzić ból.

Wzmocnienie stawów

Nogi noszą ludzi przez całe życie, są pod ogromnym obciążeniem. A staw zgina się i rozciąga nogę, kolano, które jest bardzo delikatne, doświadcza maksymalnego obciążenia. Aby być bezpiecznym, konieczne jest wzmocnienie stawów. Kolano jest największym stawem w ciele, a jego budowa jest bardzo złożona, najmniejsze przemieszczenie jest wzmacniane przez ciężar całego ciała i naciąga mięśnie i więzadła. Kolano składa się z końca kości udowej, rzepki i górnej części piszczeli, które są mocowane przez wiele mięśni i chrząstki. Wzmocnienie tych mięśni sprawi, że kolano będzie bardziej odporne na przemieszczenie podczas biegania.

Wzmocnienie stawów jest bardzo istotne, należy przyjmować określone suplement diety na stawy zawierające witaminy i substancje wpływające na odbudowę chrząstki stawowej. Ważnymi składnikami regeneratorów stawów jest kwas hialuronowy, siarczan chondroityny, glukozamina oraz inne cenne składniki. Dzięki przyjmowaniu tych produktów można nie tylko wzmocnić, ale także zregenerować stawy oraz zadbać o ochronę stawów. Trzaskanie w kolanie, ból stawów i pojawianie się stanu zapalnego ustąpi po przyjmowaniu dobrze dobranych produktów na stawy.

Witaminy na stawy

Wiele osób przyjmuje kompleksy multiwitaminowe każdego dnia, aby zapewnić wystarczającą ilość witamin i minerałów, których potrzebują. Skład witamin na stawy powinien być następujący:

Olej rybny

Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdujące się w oleju rybim są często kojarzone ze zdrowym sercem i błyszczącą skórą. Odgrywają jednak również rolę we wspieraniu stawów. Kwasy tłuszczowe pomagają zapobiegać uszkodzeniom stawów i zmniejszają stany zapalne. Jest to szczególnie dobry składnik, jeśli ktoś cierpi na ból kolana lub ma reumatoidalne zapalenie stawów.

Wapń

Wapń jest znanym składnikiem odżywczym, który jest ściśle związany ze zdrowiem kości i stawów, pomaga kształtować kości i zęby. Wapń może skutecznie zmniejszać stany zapalne i bóle stawów, szczególnie w kolanach.

Witamina D

Badania wykazały, że osoby z niskim poziomem witaminy D częściej cierpią na bóle stawów. Witamina D pomaga również w absorpcji wapnia w organizmie. Przyjmując tę witaminę, można wzmocnić kości i stawy.

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do tworzenia kolagenu. Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju kości, syntezy kolagenu i jakości matrycy kostnej. Przyjmowanie witaminy C może również zwiększyć gęstość kości i zmniejszyć ryzyko złamań.

witaminy na stawy

Inne cenne składniki na stawy to: witamina E, selen, beta-karoten. Ponadto wzmocnienie i ochrona stawów wymaga takich substancji jak:

Glukozamina na więzadła i stawy

Glukozamina jest mniej znanym składnikiem odżywczym, który może być również korzystny dla osób cierpiących na bóle stawów. Składnik ten, jako część witamin na więzadła i stawy, jest często zalecany do stawów kolanowych, ponieważ pomaga przywrócić stan kości i zapobiega zużyciu więzadeł i stawów. Glukozamina może również pomóc w zapaleniu, które towarzyszy bólowi stawów. Jest to wartościowy składnik dla osób starszych z chorobą zwyrodnieniową stawów, ponieważ poziomy glukozaminy zmniejszają się z wiekiem.

Chondroityna przy bólu stawów

Chondroityna jest powszechnie stosowana z glukozaminą, aby zapobiec bólowi stawów. Te dwa składniki odżywcze często znajdują się w tym samym kompleksie chondroityny glukozaminy. Chondroityna jest czasami zalecana osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów, ponieważ pomaga spowolnić postęp choroby.

Ochrona stawów

Ochrona stawów to zbilansowane suplementy poprawiające stan chrząstki, aktywują procesy regeneracyjne w tkance chrzęstnej i spowalniają jej niszczenie. Tkanka chrzęstna jest odnawiana bardzo powoli, dlatego wiele suplementów zaleca się przyjmować z długimi cyklicznie powtarzanymi seriami. Suplementy diety na stawy są najbardziej skuteczne we wczesnych stadiach choroby zwyrodnieniowej stawów i niektórych innych chorób stawów, gdy chrząstka stawowa nadal nie jest bardzo zniszczona. Na późniejszych etapach możliwe jest wspomagające ich przyjmowanie.

Jak już wspomniano na problemy ze stawami doskonałą substancją jest glukozamina stosowana w leczeniu zapalenia stawów, zwyrodnienia stawów i osteochondrozy, którym towarzyszą objawy, takie jak ból stawów kolanowych, chrupanie, sztywność stawów. Wspomaga tworzenie tkanki kostnej, więzadeł, ścięgien, odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu i zatrzymywaniu płynu śródstawowego, którego brak prowadzi do chorób stawów.

Doskonałe regeneratory stawów to połączenie chondroityny i glukozaminy, które wspólnie stymulują regenerację chrząstki. Suplement diety zawierający te składniki wskazany jest w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych i kręgosłupa. Łagodzi objawy i zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe. Do tych dwóch substancji często dodawane są witaminy C i E, dihydroquercetyna oraz ekstrakty roślinne, jako środek do poprawy stanu funkcjonalnego układu mięśniowo-szkieletowego w osteochondrozie, zapaleniu stawów, artrozie, zapaleniu korzonków, chorobach reumatycznych stawów.

Natomiast uzupełnienie tych dwóch głównych składników w wyciągi z białej wierzby i kory łopianu zapewnia kompleks składników regenerujących i przeciwzapalnych. Zalecany do stosowania w chorobach stawów, zwiększonym obciążeniu funkcjonalnym stawów, siedzącym trybie życia, a także osobom powyżej 40 roku życia w celu utrzymania funkcji i ochrony stawów.

Suplementy diety na ochronę stawów posiadają również w swoim składzie: hydrolizat kolagenu, metylosulfonylometan, wapń, magnez, mangan, miedź, witaminy C, B6, biotyna. Wspomagają przywrócenie właściwości biochemicznych i struktury chrząstki stawowej, spowalniają proces starzenia się powierzchni stawowych. W wyniku tego zmniejsza się zapotrzebowanie na środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mogą być stosowane w chorobach stawów i kręgosłupa, aby przywrócić normalne funkcje układu mięśniowo-szkieletowego po operacjach i urazach. W niektórych suplementach pojawia się także suchy ekstrakt z żywicy kadzidełkowej.

Jako ochronę stawów można zaliczyć także taki skład jak: siarczan chondroityny, dwa rodzaje glukozaminy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, asparaginian manganu, witaminy E i C. Naturalny produkt łączy w biodostępnej formie substancje niezbędne dla zdrowia stawów. Powoduje regenerację chrząstki i płynu dostawowego, łagodzi stany zapalne i bóle stawów. Polecany jest w profilaktyce przewlekłych chorób zapalnych i zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa.

Polecane produkty

Suplement na stawy

Flexidium 400

od 72 zł!

Suplement na stawy

Flexa Plus Optima

319 zł 147 zł

Maść na ból stawów i mięśni

Motion Free

338 zł 169 zł

Polecany produkt

Suplement na stawy

Flexidium 400

od 72 zł!

Regeneratory stawów

Wymienione powyżej substancje i witaminy można zaliczyć także do regeneratorów stawów, które przyspieszają procesy odbudowy chrząstki i mazi stawowej. Dobrym rozwiązaniem często zalecanym przez ortopedów są zastrzyki w kolano na odbudowę chrząstki. Taki zastrzyk zawiera roztwór soli kwasu hialuronowego, który lekarz podaje bezpośrednio do kolana, powodując usprawnienie właściwości płynu maziowego. Ten sposób oddziaływania na staw kolanowy powoduje odbudowę chrząstki, co poprawia ruchomość stawu i usuwa ból stawu kolanowego.