
Fervex • Opis Działania • Ulotka
Paracetamol, maleinian feniraminy, kwas askorbowy
Bez recepty

Podstawowe informacje
| Nazwa handlowa | Fervex |
| Nazwa międzynarodowa | |
| Substancja czynna | Paracetamol, maleinian feniraminy, kwas askorbowy |
| Dostępność | Bez recepty |
| Droga podania | Doustne |
| Działanie | Przeciwbólowe, Przeciwgorączkowe, Przeciwhistaminowe |
Informacje o leku
Jakie są wskazania do stosowania Fervex?
Wskazania do stosowania leku Fervex ból i gorączka baby:
- Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
- Obniżanie podwyższonej temperatury ciała występującej w czasie choroby.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
- Obniżanie podwyższonej temperatury ciała występującej w czasie choroby.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Co to jest lek Fervex?
Lek Fervex ból i gorączka baby:
- Jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
- Obniża podwyższoną temperaturę ciała w czasie choroby, nie wpływając na temperaturę prawidłową.
- Zawiera paracetamol jako substancję czynną, co oznacza, że należy zachować ostrożność w przypadku innych leków zawierających ten składnik.
- Przeznaczony jest dla dzieci, a jego stosowanie u dzieci poniżej 2 roku życia powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarza.
- Jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
- Obniża podwyższoną temperaturę ciała w czasie choroby, nie wpływając na temperaturę prawidłową.
- Zawiera paracetamol jako substancję czynną, co oznacza, że należy zachować ostrożność w przypadku innych leków zawierających ten składnik.
- Przeznaczony jest dla dzieci, a jego stosowanie u dzieci poniżej 2 roku życia powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarza.
Jaki jest skład preparatu Fervex?
Skład preparatu Fervex ból i gorączka baby:
- Substancją czynną leku jest paracetamol (80 mg w każdym czopku).
- Pozostałe składniki to tłuszcz stały z dodatkami, w tym lecytyna pochodząca z oleju sojowego.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Substancją czynną leku jest paracetamol (80 mg w każdym czopku).
- Pozostałe składniki to tłuszcz stały z dodatkami, w tym lecytyna pochodząca z oleju sojowego.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Kiedy nie stosować leku Fervex?
Nie należy stosować leku Fervex ból i gorączka baby w następujących przypadkach:
- Uczulenie na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu lub jakikolwiek inny składnik leku.
- Ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby.
- Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD), który może prowadzić do anemii hemolitycznej.
- Leczenie inhibitorami MAO (lekami stosowanymi w depresji) oraz w ciągu 14 dni po zakończeniu takiego leczenia.
- Po przebytym zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Uczulenie na paracetamol, chlorowodorek propacetamolu lub jakikolwiek inny składnik leku.
- Ciężka niewydolność wątroby lub czynna niewyrównana choroba wątroby.
- Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD), który może prowadzić do anemii hemolitycznej.
- Leczenie inhibitorami MAO (lekami stosowanymi w depresji) oraz w ciągu 14 dni po zakończeniu takiego leczenia.
- Po przebytym zapaleniu odbytu, odbytnicy lub krwawieniu z odbytu.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie jest dawkowanie preparatu Fervex?
Dawkowanie leku Fervex ból i gorączka baby:
- Zalecana dawka jednorazowa dla dzieci wynosi około 15 mg paracetamolu na kg masy ciała.
- Można podawać do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin.
- Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg masy ciała.
- Dla dzieci o masie ciała od 5 kg do 10 kg (w wieku około 2 do 24 miesięcy) przeznaczone są czopki 80 mg, stosowane jedynie na zlecenie lekarza.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Zalecana dawka jednorazowa dla dzieci wynosi około 15 mg paracetamolu na kg masy ciała.
- Można podawać do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin.
- Maksymalna dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg masy ciała.
- Dla dzieci o masie ciała od 5 kg do 10 kg (w wieku około 2 do 24 miesięcy) przeznaczone są czopki 80 mg, stosowane jedynie na zlecenie lekarza.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jak długo ważna jest recepta na lek Fervex?
W ulotce leku Fervex ból i gorączka baby nie podano informacji dotyczących ważności recepty.
Ogólnie, ważność recepty na leki w Polsce wynosi 30 dni od daty wystawienia.
Jednakże, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące konkretnego leku i sytuacji.
Ogólnie, ważność recepty na leki w Polsce wynosi 30 dni od daty wystawienia.
Jednakże, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać dokładne informacje dotyczące konkretnego leku i sytuacji.
Najczęściej zadawane pytania
Czy lek Fervex powoduje senność
W ulotce leku Fervex ból i gorączka baby nie wymieniono senności jako jednego z typowych skutków ubocznych.
Jednakże, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej, możliwe jest, że niektórzy pacjenci mogą doświadczać senności po zastosowaniu leku.
W przypadku wystąpienia senności lub innych niepożądanych efektów, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jednakże, ponieważ każdy organizm reaguje inaczej, możliwe jest, że niektórzy pacjenci mogą doświadczać senności po zastosowaniu leku.
W przypadku wystąpienia senności lub innych niepożądanych efektów, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Co zrobić, jeśli wystąpią skutki uboczne po zażyciu leku Fervex?
Jeśli wystąpią skutki uboczne po zażyciu leku Fervex ból i gorączka baby, należy:
- Natychmiast przerwać stosowanie leku.
- Skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu omówienia objawów i uzyskania porady.
- W przypadku ciężkich reakcji, takich jak trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, warg lub gardła, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Natychmiast przerwać stosowanie leku.
- Skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu omówienia objawów i uzyskania porady.
- W przypadku ciężkich reakcji, takich jak trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, warg lub gardła, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Czy lek Fervex powoduje bóle głowy?
W ulotce leku Fervex ból i gorączka baby nie wymieniono bólów głowy jako jednego z typowych skutków ubocznych.
Jednakże, jak każdy lek, może on wpływać na organizm w różny sposób, a niektórzy pacjenci mogą doświadczać bólu głowy jako efektu ubocznego.
W przypadku wystąpienia bólu głowy lub innych niepożądanych efektów, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jednakże, jak każdy lek, może on wpływać na organizm w różny sposób, a niektórzy pacjenci mogą doświadczać bólu głowy jako efektu ubocznego.
W przypadku wystąpienia bólu głowy lub innych niepożądanych efektów, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Co zrobić w przypadku przedawkowania leku Fervex?
W przypadku przedawkowania leku Fervex ból i gorączka baby należy:
- Natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy.
- Uświadomić lekarza o zażytej dawce oraz czasie przyjęcia leku.
- Obserwować objawy, które mogą obejmować nudności, wymioty, bladość, nadmierną potliwość, senność i osłabienie.
Przedawkowanie może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy.
- Uświadomić lekarza o zażytej dawce oraz czasie przyjęcia leku.
- Obserwować objawy, które mogą obejmować nudności, wymioty, bladość, nadmierną potliwość, senność i osłabienie.
Przedawkowanie może prowadzić do poważnego uszkodzenia wątroby. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Jakie są zalecenia dotyczące stosowania leku Fervex u dzieci i młodzieży?
Zalecenia dotyczące stosowania leku Fervex ból i gorączka baby u dzieci i młodzieży:
- Lek można stosować u dzieci poniżej 2 roku życia tylko na zlecenie lekarza.
- Dawkowanie powinno być dostosowane do masy ciała dziecka, zalecana jednorazowa dawka paracetamolu wynosi około 15 mg/kg masy ciała.
- Można podawać do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin, a maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg masy ciała.
- Należy zachować ostrożność przy stosowaniu czopków doodbytniczych, aby uniknąć podrażnienia.
- Regularne stosowanie leku powinno być ograniczone do możliwie najkrótszego czasu.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
- Lek można stosować u dzieci poniżej 2 roku życia tylko na zlecenie lekarza.
- Dawkowanie powinno być dostosowane do masy ciała dziecka, zalecana jednorazowa dawka paracetamolu wynosi około 15 mg/kg masy ciała.
- Można podawać do 4 razy na dobę, nie częściej niż co 6 godzin, a maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 60 mg/kg masy ciała.
- Należy zachować ostrożność przy stosowaniu czopków doodbytniczych, aby uniknąć podrażnienia.
- Regularne stosowanie leku powinno być ograniczone do możliwie najkrótszego czasu.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania lub skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
O której porze dnia najlepiej przyjmować lek Fervex?
W ulotce leku Fervex ból i gorączka baby nie podano konkretnej pory dnia, w której należy przyjmować lek.
Jednak ogólne zalecenia dotyczące dawkowania wskazują, że:
- Lek można przyjmować w razie potrzeby, przestrzegając odstępów czasowych wynoszących co najmniej 6 godzin między dawkami.
- Regularne stosowanie leku powinno być ograniczone do możliwie najkrótszego czasu.
- W przypadku dzieci, należy przestrzegać dawkowania w odniesieniu do masy ciała.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia najlepszego schematu dawkowania w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Jednak ogólne zalecenia dotyczące dawkowania wskazują, że:
- Lek można przyjmować w razie potrzeby, przestrzegając odstępów czasowych wynoszących co najmniej 6 godzin między dawkami.
- Regularne stosowanie leku powinno być ograniczone do możliwie najkrótszego czasu.
- W przypadku dzieci, należy przestrzegać dawkowania w odniesieniu do masy ciała.
Zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia najlepszego schematu dawkowania w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Czy lek Fervex można brać na pusty żołądek?
W ulotce leku Fervex ból i gorączka baby nie wskazano, że lek musi być przyjmowany z jedzeniem lub po posiłku.
Jednak ogólnie, leki zawierające paracetamol, takie jak Fervex, mogą być przyjmowane na pusty żołądek.
Zaleca się jednak, aby w przypadku wrażliwości żołądka lub wystąpienia dolegliwości żołądkowych, rozważyć przyjmowanie leku po posiłku.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Jednak ogólnie, leki zawierające paracetamol, takie jak Fervex, mogą być przyjmowane na pusty żołądek.
Zaleca się jednak, aby w przypadku wrażliwości żołądka lub wystąpienia dolegliwości żołądkowych, rozważyć przyjmowanie leku po posiłku.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Czy można brać lek Fervex razem z antykoncepcją hormonalną?
W ulotce leku Fervex ból i gorączka baby nie wskazano na interakcje między tym lekiem a antykoncepcją hormonalną.
Ogólnie rzecz biorąc, paracetamol, będący składnikiem Fervex, nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania nowego leku, aby upewnić się, że nie występują żadne indywidualne przeciwwskazania lub interakcje. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Ogólnie rzecz biorąc, paracetamol, będący składnikiem Fervex, nie wpływa na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania nowego leku, aby upewnić się, że nie występują żadne indywidualne przeciwwskazania lub interakcje. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Czy lek Fervex jest refundowany?
Szczegółowe informacje na temat refundacji leku Fervex ból i gorączka baby nie są zawarte w ulotce leku.
Aby uzyskać informacje na temat refundacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub sprawdzić w lokalnej aptece. Można również odwiedzić stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub skontaktować się z ich biurem obsługi klienta.
Aby uzyskać informacje na temat refundacji, najlepiej skonsultować się z lekarzem, farmaceutą lub sprawdzić w lokalnej aptece. Można również odwiedzić stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lub skontaktować się z ich biurem obsługi klienta.
Czy tabletkę leku Fervex można dzielić, kruszyć lub rozgryzać?
W ulotce leku Fervex ból i gorączka baby nie podano informacji dotyczących dzielenia, kruszenia lub rozgryzania tabletek.
Zaleca się stosowanie leku zgodnie z zaleceniami producenta oraz instrukcjami zawartymi w ulotce. W przypadku wątpliwości dotyczących formy leku, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Zaleca się stosowanie leku zgodnie z zaleceniami producenta oraz instrukcjami zawartymi w ulotce. W przypadku wątpliwości dotyczących formy leku, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Czy lek Fervex uzależnia?
Lek Fervex ból i gorączka baby, zawierający paracetamol jako substancję czynną, nie jest uznawany za lek uzależniający.
Jednakże, jak każdy lek, powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć potencjalnych działań niepożądanych, w tym ryzyka przedawkowania.
W przypadku długotrwałego stosowania leków przeciwbólowych, w tym paracetamolu, mogą wystąpić inne problemy zdrowotne, takie jak ból głowy spowodowany nadużywaniem leków.
Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku potrzeby długotrwałego stosowania leku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Jednakże, jak każdy lek, powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć potencjalnych działań niepożądanych, w tym ryzyka przedawkowania.
W przypadku długotrwałego stosowania leków przeciwbólowych, w tym paracetamolu, mogą wystąpić inne problemy zdrowotne, takie jak ból głowy spowodowany nadużywaniem leków.
Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku potrzeby długotrwałego stosowania leku. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w ulotce leku dostępnej do pobrania.
Postać i dawkowanie
Granulat w saszetkach
Tabletki
Inne leki
Antidol
- Substancja czynna:
- Kodeina + paracetamol
- Dostępność:
- Bez recepty
- Postać:
- Tabletki
Gripex
- Substancja czynna:
- Paracetamol, Pseudoefedryna, Dekstrometrofan
- Dostępność:
- Bez recepty
- Postać:
- Tabletki powlekane 325 mg + 30 mg + 10 mg
Bilobil
- Substancja czynna:
- Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego
- Dostępność:
- Bez recepty
- Postać:
- Kapsułki 40 mg